Podaż i popyt
Im bardziej metal jest "przemysłowy", tym bardziej jego cena jest podatna na zasady popytu i podaży. Przykładowo, srebro jest masowo wykorzystywane do produkcji baterii, zastosowań nadprzewodników i mikroukładów.
Gdy pojawia się problem w kopalniach srebra, podaż dla metalu spada, co skutkuje wzrostem jego ceny. Gdy jednak produkcja postępuje do przodu i szybciej wydobywa się kruszec, może to spowodować spadek ceny srebra.
Rozszerzenie zastosowania
Ten czynnik powiązany jest z poprzednim. Gdy ludzie odkrywają nowe zastosowania dla metali w produkcji przemysłowej, lub gdy wzrasta popyt na produkty zawierające metale, skutkuje to wzrostem popytu dla samych metali.
Niepewność polityczna i ekonomiczna
Złoto i inne metale szlachetne są tradycyjnie postrzegane jako bezpieczne aktywa dzięki ich długo utrzymującej się wartości. Gdy gospodarka światowa się załamuje, a klimat polityczny wpływa na waluty fiat, inwestorzy próbują przenieść swój kapitał na metale szlachetne, co powoduje wzrost ich ceny.
Siła dolara
Metale mają odwrotną korelację do siły dolara amerykańskiego. Gdy USD jest słabe i zaczyna kierować się w dół, ceny metali szlachetnych denominowanych w dolarach rosną - traderzy i inwestorzy kupują metale, aby utrzymać wartość ich kapitału walutowego.